HTML

2012 a vilagvége? Új gazdasági világrend

A világ folyamatosan átalakul, akik a legutóbbi rendszerváltozáskor azt hitték, hogy a szabad piac kapitalizmusa minden fejlődés célja és végkifejlete; most keserűen csalódhattak. Célom, hogy az előítéletek és sematikus gondolkodást ösztönző önérdekű politika árnyékán túl a szélesebb olvasóközönség előtt is világossá váljanak a gazdasági válság okozati összefüggései, minél több embert felkészítve az változásra és arra, hogy ne indulatai, előítéletei, világnézete vagy rövid távú anyagi érdekei alapján ítéljen és sodródjon magatehetetlenül.

Friss topikok

Címkék

Archívum

Az euró zóna válsága

2012.06.25. 18:33 marco74

Egyre gyakoribbak azok a hírek a médiában, amelyek az euró zóna közeli összeomlásáról szólnak. Európa problémái hasonlóan a világgazdasághoz, az egyensúlytalanságban keresendők. Van egy jól prosperáló termelő Németország, és a súlyosan eladósodott állandó kereskedelmi deficittel rendelkező déli államok, amelyek olcsó euró hiteleikkel egyrészt serkentették a német exportot, ugyanakkor fenntarthatatlanul eladósodtak (részben a német exporttöbblet kontójáról). Ez a jelenség országokon belül is létrejöhetett, de mivel egy ország egy szerves megbonthatatlan egység, ezért a fejletlenebb régiók sem szenvednek olyan diszkriminációtól hitelezés terén, mint amilyet most a déli államok szenvedtek el. Sokan úgy képzelik el a válság megoldását, hogy az európai államok költségvetésének centralizálásával, az Európai Unió mint egy ország működne. Európa nemcsak a pénznem és a gazdasági élettér egyesítésével kapcsolódik össze, hanem egy központi költségvetésen keresztül működik.

Jelenleg Európa egy olyan szörnyszülötthöz hasonlít, amit ugyan összekötnek vérkörök (a pénzeszközök, tőke, áruk, és a szabadmunka áramlása) de mivel nincsenek idegszálak, ezért a központ nem érzi, hogy a végtagok (elsősorban, a déli periféria államai), nem kapnak vért (a működéséhez szükséges pénzeszközöket). Ugyanez fordítva is igaz, Németország nagyobb kontrollt szeretne, az eladósodott periféria országai felett, mint egy fajta garanciaként a beléjük fektetett pénzéért (persze nem közvetlenül, hanem új közös európai pénzügyi intézmények létrehozásával).

Egyszerű a túlköltekező déli államokra hárítani a felelősséget, de valójában a jelenlegi rendszer nagyban növelte Németország sikerességét és így a szakadékot Európa déli és északi régiója között. Az egységes európai gazdasági övezetben a német vállalatok adminisztratív akadályok nélkül terjeszkedhettek és kereskedhettek. A közös pénz bevezetésével az árfolyam átváltás költségei és a versenyképességet ellensúlyozó árfolyam ingadozások is eltűntek. Ha megszűnik az eddigi rendszer, Németország az eddigi előnyeit elveszti.

Ugyanakkor minden egyes bajban lévő európai állam esete különleges. Sokat hallottunk a lusta mediteránokról, vagy az adókerülő görögökről. Nézzük meg, mi van az egyes esetek mögött. Ezt majd legközelebb. 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://ujvilagrend2012.blog.hu/api/trackback/id/tr744610663

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása